Císařský řez (sectio caesarea, SC) je jedním z vůbec nejstarších operačních zákroků v dějinách lidstva. Případy doložené historickými prameny se datují až do 7. století před naším letopočtem. Tehdy se úkon prováděl u již mrtvých nebo umírajících žen s cílem zachránit alespoň plod. Až do 19. století byl císařský řez velmi rizikovou záležitostí, během které většina žen zemřela na vykrvácení nebo následně z důvodu otravy krve. Díky rozvoji antisepse, hygienických opatření a medicínských postupů se císařský řez stal nejčastější gynekologickou a porodnickou operací. V posledních letech je celkový podíl porodů probíhajících cestou císařského řezu v rámci České republiky 22 - 24 %.
Během císařského řezu lékaři chirurgicky otevřou břišní a děložní dutinu matky, aby skrze ni mohli následně plod vyjmout. Na rozdíl od jiných zemí nelze v Česku provést tuto operaci pouze na základě přání rodičky. Může proběhnout buď jako předem plánovaný, nebo akutní úkon. Plánovaný císařský řez se provádí na základě časného komplexního vyšetření těhotné ženy a plodu, během kterého jsou zjištěny důvody, pro které je porod tradiční vaginální cestou nevhodný. Mezi nejčastější důvody patří nepoměr mezi velikostí hlavičky miminka a matčiny pánve, velmi nízká porodní hmotnost plodu či jeho nevhodná poloha. Akutní císařský řez přichází na řadu v případě nečekaných komplikací během porodu, kdy je na zdraví ohrožena rodička, dítě, nebo oba najednou. Lékaři se k tomuto úkonu nejčastěji rozhodnou kvůli nedostatku kyslíku pro miminko nebo silnému krvácení matky.
Díky moderním technologiím a medicínským postupům je dnes císařský řez běžným způsobem, kterým přichází na svět téměř každé čtvrté dítě v Česku. Zcela zásadní pro úspěšné provedení císařského řezu je přísné dodržování hygienických postupů a používání špičkového zdravotnického vybavení. Zákaznické sety *Mölnlycke Procedure trays jsou sestavovány dle požadavků zákazníků. Vybírat mohou z více než pěti tisíc komponentů. Jedním z nich je například *rouška BARRIER ve speciálním provedení pro císařské řezy s integrovanou kapsou na odvod tekutin zajistí vyšší efektivitu na operačním sále i kontrolu infekcí. Součástí roušky jsou také držáky hadiček, které zaručují lepší uspořádání pracovního prostředí.
Hygiena a předcházení vzniku infekce je však neméně důležitá i v pooperační péči. Základem této prevence je pravidelné a důsledné čištění pooperační rány oplachovým roztokem *Granudacyn, který ničí bakterie a viry, čímž brání zánětu. Jeho aplikace je navíc velmi snadná a nepálí ani neštípe. Na mnoha pracovištích se pro usnadnění zhojení pooperační rány s úspěchem používají speciální náplasti *Mepilex Border Post-Op. Mají vysoce flexibilní absorpční polštářek, umožňují běžné sprchování a jejich silikonová vrstva má pozitivní vliv na následné formování operační jizvy.
*Před použitím si pozorně prostudujte návod k použití.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím