Jak odhadnout závažnost popálenin?

Drobné a lehké popáleniny snadno ošetříte sami s dobře vybavenou domácí lékárničkou. Pokud se ovšem vám nebo vašim blízkým přihodí úraz, jehož následkem jsou závažnější popáleniny většího rozsahu, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Jedná se o vážná poranění, která mohou způsobit nebezpečný popáleninový šok a mít dlouhodobé následky. Podle jakých kritérií hodnotit závažnost popálenin?

Zásadní je rozsah, místo poranění a stav pacienta

Popálenina ja úraz, při kterém dochází k poškození kůže teplem. Nejčastěji k němu dochází opařením, kontaktem kůže s ohněm, horkou plochou, elektrickým proudem, chemikáliemi nebo zářením. Podle závažnosti dělíme popáleniny do 4 stupňů. Zranění lehčího charakteru odpovídající I. a většině případů II. stupně postačí ošetřit běžně dostupnými produkty z lékárny. Závažnější popáleniny II. stupně a dále pak všechny III. a IV. stupně by však měl vždy vidět lékař, který dokáže odborně odhadnout rozsah a vážnost zranění a stanovit správný postup léčby a případné rehabilitace. Proto je vhodné, abyste alespoň orientačně dokázali odhadnout stupeň zranění a vyhodnotit, zda vyhledat lékaře nebo rovnou volat ambulanci.

Obecně se dá říci, že závažnost popálenin závisí na rozsahu (velikosti), lokalizaci, stupni poškození a příčině úrazu. Vedle toho hrají důležitou roli věk a zdravotní stav pacienta. Rozsah popálenin se stanovuje v % zasaženého povrchu těla (TP). U malých dětí do 2 let se za těžké popáleniny považují ty zasahující více než 5 % TP, u větších dětí je to více než 10 % TP. V případě dospělých je rozsah těžkých popálenin stanoven na 20 % tělesného povrchu.

Stanovit rozsah pomůže pravidlo devíti a pravidlo dlaně

S orientačním určením zasažené plochy těla u dospělých osob a větších dětí slouží takzvané pravidlo devíti. U malých dětí tato metoda není spolehlivá kvůli disproporčnosti jednotlivých částí těla. Pravidlo devíti rozděluje lidské tělo na partie, které představují přibližně 9 % povrchu těla, případně násobek devíti. Jedná se konkrétně o tyto partie:

  • hlava a krk = 9 % TP -horní část hrudníku = 9 % TP
  • břicho = 9 % TP
  • horní část zad = 9 % TP
  • spodní část zad = 9 % TP
  • stehno = 9 % TP
  • noha od kolena dolů = 9 % TP
  • celá ruka = 9 % TP
  • pohlavní orgány = 1 % TP

Další metodou, která pomáhá orientačně stanovit rozsah popálenin, je pravidlo dlaně. Podle tohoto pravidla odpovídá plocha dlaně včetně prstů 1 % povrchu těla daného jedince. Jako referenční se vždy používá velikost dlaně a prstů popálené osoby, nikoliv ošetřujícícho!

Důležitá je i lokalizace a hloubka

Při určování závažnosti popálenin je podstatné také místo zranění, tedy jeho lokalizace. Lékařskou pomoc vyhledejte vždy, když dojde k popálení hlavy, krku, rukou, nohou, genitálií a hýždí. Podle hloubky poškození tkání se dělí popáleniny na povrchové (I. stupeň a většina zranění II. stupně) a hluboké (vážnější popáleniny II. stupně a všechny III. a IV. stupně). Jednotlivé stupně popálenin se vyznačují těmito charakteristikami:

  • I. stupeň – Kůže je zarudlá, bolestivá, často se objevuje otok.
  • II. stupeň – Kůže je zarudlá a bolestivá. Tvoří se puchýře.
  • III. stupeň – Kůže je bělavá a nebolestivá. Zranění zasahuje i hlubší vrstvy kůže.
  • IV. stupeň – Kůže je zuhelnatělá. Kromě kůže jsou zasaženy i další tkáně jako kosti, klouby, orgány, šlachy apod.

Správně odhadnout rozsah a závažnost popálenin je velmi důležité. U vážných popálenin totiž ihned po úrazu dochází k popáleninovému šoku, který vede k narušení propustnosti cév. Uvnitř těla se následkem toho snižuje objem cirkulující krve a organismus ztrácí schopnost zásobovat tkáně kyslíkem. Pokud se pacientovi v takovém případě včas nedostane lékařské pomoci, může to mít fatální následky včetně smrt. Popáleniny proto nikdy nepodceňujte a v případě nejistoty ohledně závažnosti vyhledejte lékaře vždy.

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům, a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.

Rozumím