Asi každý si už doslova na vlastní kůži vyzkoušel, jak snadno vznikne popálenina, která patří k nejbolestivějším typům poranění kůže. Ať už je viníkem vroucí voda, žehlička na vlasy nebo trouba, drobné popáleniny zvládnete snadno ošetřit sami. Vážné a velké popáleniny však vyžadují okamžitou péči lékařů, a proto s voláním záchranné služby v takových případech neotálejte. V článku se dozvíte, jak určit závažnost popálení a jak jej správně ošetřit v domácích podmínkách.
Ihned po vzniku popáleniny je třeba odhadnout její závažnost a posoudit, zda volat záchrannou službu, nebo zda zvládnete poranění ošetřit sami.
Rozlišujeme čtyři stupně popálenin, které rozeznáte podle toho, jak spálená kůže vypadá. Platí, že I. stupeň a v některých případech také II. stupeň popálenin zvládnete s kvalitním vybavením ošetřit i doma. Popáleniny III., IV. a vážnější popáleniny II. stupně však vždy vyžadují péči lékařů.
Klíčovou roli hraje také rozsah popálení. Vyjadřuje se v procentech zasaženého povrchu těla (TP) a platí, že čím rozsáhlejší popálenina, tím víc je nutné lékařské ošetření. Za závažnější stav se u dětí do 2 let považuje více než 5 % TP, u starších dětí pak cokoliv na 10 % TP. Pro dospělé je tato hranice ustanovena na 20 % TP.
Závažnost popálenin však závisí i na mnohých dalších faktorech, jako je zdravotní stav pacienta. Popálení rozhodně nepodceňujte a když si nejste jisti, raději volejte záchrannou službu na čísle 155.
Více informací se dozvíte v našem článku: Jak odhadnout závažnost popálenin?
Jak tedy správně jednat, když dojde k popálení? Ať už je popálenina jakkoliv závažná, je nezbytné bezprostředně po nešťastném incidentu zahájit první pomoc. Popálenou kůži začněte ihned polévat studenou vodou, a to tak dlouho, dokud neucítíte úlevu od bolesti. To může trvat klidně až 20 minut.
Pokud se na kůži přichytí oblečení, nesnažte se ho odstranit a chlaďte zranění přes něj, dokud se o sejmutí látky nepostarají zdravotníci.
A co při první pomoci při popálení rozhodně nedělat? Nepoužívejte led, ani nechlaďte celé tělo najednou, aby nedošlo k podchlazení organismu. Objeví-li se puchýře, nepropichujte je, mohli byste tak ránu infikovat.
V případě prvního stupně popálení nebo mírnější formy stupně druhého není nutné volat záchrannou službu. I tak si ovšem poraněná pokožka zaslouží náležité ošetření. Při tom si vystačíte s domácí lékárničkou a s produkty, které běžně seženete v lékárnách.
O poraněnou kůži se musíte starat i nějaký čas po popálení. Viry a bakterie poškozenou tkání pronikají do těla snáz, a tak je popálená kůže náchylná ke vzniku infekcí a zánětů. Z toho důvodu je třeba spálené místo dobře vyčistit a následně opatřit vhodným krytím. Správnou péčí s kvalitními produkty tak výrazně přispějete k bezproblémovému procesu hojení.
Ze všeho nejdříve zbavte popálenou kůži nečistot s pomocí *Granudacyn oplachového roztoku. Sprej aplikujte na očištěnou kůži ze vzdálenosti asi 15–30 centimetrů a nechte působit 5 až 20 minut. Po uplynutí příslušného času naneste na pokožku *Granudacyn gel ve vrstvě asi 2 mm, abyste docílili ještě efektivnějšího procesu hojení.
Nakonec ránu překryjte spolehlivým krytím *Mepilex Ag s antimikrobiálním účinkem, který likviduje patogeny vyskytující se v ráně již do 30 minut. Tento typ pěnového krytí s obsahem stříbra je vhodný pro pacienty s popáleninami I a II. stupně. Prokazatelně snižuje náklady na léčbu a ulevuje od bolesti. Při každé výměně krytí zopakujte vyčištění poškozeného místa *Granudacyn sprejem, abyste se vyvarovali infekce.
Přípravky *Granudacyn roztok a gelránu čistí a zbavují ji bakterií díky kombinaci kyseliny chlorné a chlornanu sodného. Tyto látky využívá k obraně proti bakteriím a zánětům také naše vlastní tělo. Péče o popáleniny s produkty Mölnlycke je tak maximálně šetrná a přispívá k hladkému průběhu hojení.
*Před použitím si pozorně prostudujte návod k použití.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím