V průběhu života se mění struktura i vzhled pokožky. Vznikají na ní vrásky, stává se tenčí a zranitelnější. V případě, že se křehká pokožka objevuje na větších partiích těla, hovoříme o pergamenové kůži. Nejčastěji se pergamenová kůže objevuje na vnitřní straně paží a dále například pod očima. Jak o pokožku s přibývajícími lety pečovat, aby stárla co nejpomaleji?
Nejčastější příčinou vzniku pergamenové kůže je přirozené stárnutí. Dalšími běžnými faktory jsou nadměrné vystavování pokožky slunci, nedostatek hydratace v kůži či nadměrný úbytek hmotnosti. V praxi se nejčastěji jedná o různou kombinaci těchto vlivů.
Nejvýznamnějším faktorem způsobujícím stárnutí pokožky je tedy přibývající věk. Čím bude vaše tělo starší, tím bude produkovat méně kolagenu a elastinu. Právě tyto látky udržují pleť pružnou a hladkou. K rozkladu kolagenu a elastinu dochází také kvůli nadměrnému působení ultrafialového záření, které je součástí slunečních paprsků. Jakmile se vlákna kolagenu a elastinu vlivem slunečních paprsků rozpadnou, kůže se začne povolovat, ztenčovat a začnou se na ní objevovat vrásky.
Postupem času bude vaše pokožka také produkovat méně kožního mazu. Tato olejovitá tělní tekutina tvoří důležitou lipidovou bariéru, která chrání pokožku a pomáhá jí udržovat vlhkost. K vysoušení pokožky přispívají také s věkem (nejen) související hormonální změny. Stárnutí kůže dále urychluje například znečištění životního prostředí, stres, kouření či alkohol.
Nejdůležitější prevencí před vznikem pergamenové pokožky je zabránění jejímu vysoušení pravidelným a důsledným hydratováním. K ošetření suché kůže se hodí krém *Epaderm Cream, který kůži okamžitě zvláční. Vytváří na pokožce ochrannou bariéru a zároveň na ní nezanechává mastnotu. Dobrou volbou při péči o vysoušející se pokožku jsou také například kokosový olej či bambucké a kakaové máslo, které kůži příjemně zvláční a zjemní. U těchto produktů je ovšem třeba myslet na to, že se nevstřebávají ihned a mohou zanechávat mastný film.
Ačkoliv dnes nejsou známy konkrétní potraviny nebo speciální doplňky stravy s prokazatelnými léčivými účinky na pergamenovou kůži, doporučuje se dbát na vyváženou stravu s vysokým podílem antioxidantů. Tyto látky totiž chrání pokožku před škodlivými volnými radikály a oxidativním stresem, čímž zpomalují její stárnutí. Kůži prospěšnými antioxidanty jsou vitamíny (B, C, E), retinol, beta-karoten, zinek, selen, koenzym Q10 a mnoho dalších. Pro zdraví pokožky je velmi důležitý dostatečný příjem vitamínu C, který hraje nezastupitelnou roli při produkci kolagenu.
Vznik pergamenové kůže je velmi individuální záležitost a záleží na konkrétních příčinách, věku a celkovém zdravotním stavu. V případě, že se na vašem těle suchá, křehká a citlivá pokožka objeví, je nutné o ni pravidelně a šetrně pečovat. Jedině správně zvoleným režimem a ošetřováním lze zlepšit celkový stav, strukturu a vzhled pokožky. Pro stanovení vhodné léčby se vyplatí navštívit dermatologa, který na základě vyšetření stanoví nejlepší postup. Kromě doporučení a předepsání speciálních krémů a mastí posílají lékaři své pacienty často na ošetření pomocí laseru nebo ultrazvuku, které podporují tvorbu kolagenu. Změny kůže související se stárnutím jsou přirozený proces, a tak pro začátek s péčí o pokožku není nikdy brzy. Naopak, čím dříve s tím začnete, tím lépe.
*Před použitím si pozorně prostudujte návod k použití.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím