Zdravá pokožka se při zátěži natahuje, ovšem citlivá pergamenová kůže se může poranit i pod relativně malým tlakem. Polovina poranění pergamenové kůže se rozvine do chronické rány, jejíž léčba je bolestivá, náročná a zdlouhavá. Jak se tomuto scénáři vyhnout pomocí prevence?
K přirozeným projevům stárnutí patří to, že se pokožka stává stále více sušší a jemnější. Výsledkem může být vznik tzv. pergamenové kůže, která je velmi citlivá a náchylná k poraněním. Ke vzniku rány může dojít například i během ošetřování, kdy se například adhezivní krytí na kůži přilepí příliš silně a při sejmutí pokožku poškodí.
Ačkoliv může pergamenová kůže vzniknout u kohokoliv, někteří lidé jsou jí ohroženi více než jiní. Mezi rizikové faktory vzniku pergamenové kůže patří:
Poranění pergamenové kůže se sice mohou rozvinout do problematických chronických ran, ovšem na straně druhé je z velké části možné jim předejít. Jak postupovat, pokud máte vy nebo vaši blízcí pergamenovou kůži?
Suchá kůže se poraní nejsnáze, a tak je nejdůležitější zásadou v prevenci vzniku poranění křehké pergamenové kůže hydratace pokožky. Patří sem samozřejmě pravidelné promazávání vhodnými zvláčňujícími krémy. Místo klasických mýdel, která pokožku vysušují, používejte emoliencia. Krém *Epaderm Cream je možné používat nejen jako hydratační péči, ale také jako mýdlo či přísadu do koupele. Po každém umytí zůstane kůže příjemně vláčná a chráněná před nadměrným vysoušením. Hydratační péči zaměřte především na horní končetiny, kde pergamenová vzniká nejčastěji. Nezapomínejte ale ani na jiné partie, které mají tendenci k vysoušení (kolena, paty, chodidla a další).
Příčinou ran na pergamenové kůži jsou zvláště u starší populace náhodné nehody, ke kterým dochází během každodenních činností (např. náraz do nábytku, škrábnutí od prstenu apod.). I jednoduché změny ve vaší domácnosti mohou být velmi efektivní. Odstraňte překážky či koberce, o které byste mohli zakopnout, zabezpečte ostré hrany nábytku a dávejte pozor na jakékoliv předměty či materiály, které mohou pokožku poškodit.
Tím, že budete mít většinu kůže chráněnou oděvem, předejdete mnoha poraněním. Velmi se osvědčuje oblečení s dlouhými nohavicemi či rukávy a ponožky. Při převlékání buďte opatrní a dávejte si pozor na zipy, knoflíky a další části oděvů, o které je možné se poranit.
Nevýživná strava a nedostatečný pitný režim mohou způsobit, že je pokožka křehká a náchylnější k natržení. Abyste udrželi svou kůži silnou a podpořili její regenerační schopnosti, pijte hodně vody a ve svém jídelníčku se snažte mít potraviny bohaté na vitamíny A, C, D a další živiny, které zdraví kůže prospívají. Tvorbu kolagenu v kůži podpoříte konzumací potravin s vysokým podílem bílkovin, jako jsou například ryby, vejce či luštěniny.
Když už k poranění dojde, je nutné jej ošetřovat velmi šetrně a opatrně. Ránu a její okolí je nejprve nutné vyčistit oplachovým roztokem, jako je *Granudacyn, který ji zbaví bakterií, virů a dalších patogenů. K mechanickému poranění pokožky může dojít i během ošetřování, a tak je vhodné používat neadhezivní krytí, které minimalizuje riziko poškození okolní kůže. Příkladem krytí vhodného k ošetření rány na pergamenové kůži je *Mepitel Film, které je speciálně navrženo pro ochranu křehké a citlivé kůže. Alternativou klasického krytí je zabalení rány do neadhezivní gázy a její upevnění lékařskou páskou.
I z drobných poranění pergamenové kůže se může snadno stát velmi bolestivá rána, jejíž léčba je dlouhá a náročná. Pokud je právě vaše kůže velmi citlivá a křehká, uděláte nejlépe, když se budete cíleně snažit vzniku ran předem zabránit. Na jedné straně je vhodné dbát opatrnosti a vyhýbat se rizikovým faktorům a činnostem. Na druhé straně se vždy vyplatí o pokožku pečovat, aby byla odolnější a méně náchylná k poranění. V případě, že ke vzniku rány dojde, je nutné léčbu nepodcenit a snažit se zabránit vzniku infekce či opětovného natržení.
*Před použitím si pozorně prostudujte návod k použití.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím