Jak se starat o popáleniny?

Nejspíš sami víte, že stačí krátká chvilka nepozornosti a popálenina je na světě. Tato velmi nepříjemná zranění mohou vzniknout při zcela běžných činnostech jako je vaření a pečení, úprava účesu kulmou či grilování na zahradě. Když už se popálíte, je nutné začít s ošetřováním ihned. Abyste minimalizovali následky popálení, je třeba o zranění správně pečovat. Jak se starat o popáleninu, aby se zahojila co nejrychleji?

Základem je okamžité a dostatečně dlouhé chlazení

Ať už popálenina či opařenina vznikne jakkoliv, zpravidla se jedná o velmi bolestivé zranění. O průběhu hojení a celkových následcích přitom rozhodují už první minuty od poranění. Naprosto klíčová je tedy okamžitá první pomoc, jejímž základem je důkladné a dostatečně dlouhé chlazení. Včasným a správným prvotním ošetřením přitom můžete snížit rozsah poškození až o jeden stupeň. Více o první pomoci se dočtete v tomto našem článku.

Podle závažnosti dělíme popáleniny do 4 stupňů. Obecně platí, že popáleniny prvního a v některých případech druhého stupně zvládnete ošetřit sami doma bez pomoci lékaře. Lékařskou pomoc je potřeba vyhledat při vážnějších popáleninách II. stupně a vždy bezpodmínečně se zraněními odpovídajícími III. a IV. stupni popálení. V tomto článku se tedy budeme věnovat pouze domácí péči o lehčí formy popálenin a opařenin.

Při I. stupni popálení dochází pouze k poškození pokožky, která je zarudlá a oteklá. Pokud se objeví i puchýře, je to známkou toho, že rozsah zranění odpovídá již II. stupni. Po vyčištění zranění oplachovým gelem, jako je například *Granudacyn, je vhodné ránu opakovaně ošetřovat propolisovou tinkturou. Včelí tmel totiž jednak působí jako přírodní anestetikum a jednak snižuje riziko vzniku jizev a hnisání.

Pokud se objeví puchýřky, v žádném případě je nepropichujte ani jinak mechanicky neodstraňujte. Naopak se snažte, aby byl puchýř v klidu a mohly pod ním nerušeně vznikat nové vrstvy pokožky. Velké puchýře, u kterých hrozí jejich stržení, raději propíchněte pomocí vydezinfikované jehly a poté vyčistěte a zalepte krytím s ochrannou vrstvou *Mepitel One.

Snažte se vyhnout infekci v ráně

Popáleniny jsou velmi náchylné k infekcím, které se skrze poškozenou vrstvu kůže snadno dostanou do těla. Infekce v popálenině se přitom může stát opravdu vážnou komplikací léčby a způsobit značné zdravotní problémy. Z toho důvodu je vhodné volit krytí na popáleniny s antimikrobiálním účinkem. Krytí *Mepilex Ag s obsahem stříbra a měkkým silikonem významně snižuje riziko vzniku infekce a je tak ideální volbou pro domácí ošetření popálenin I. a II. stupně.

Stejně jako u jiných druhů poranění kůže, je i v případě léčení popálenin I. a II. stupně důležité dodržovat klidový režim a dát tělu čas na uzdravení. Velká část popálenin vzniká z nepozornosti, a tak při jakékoliv manipulaci se zdrojem tepla buďte vždy maximálně opatrní. Významně tak snížíte riziko, že k popálení vůbec dojde.

*Před použitím si pozorně prostudujte návod k použití.

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům, a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.

Rozumím