Jaké jsou příznaky bércových vředů a kdy vyhledat lékaře?

Poruchy či onemocnění oběhové soustavy mohou vést až ke vzniku bércových vředů. Tento typ chronické a dlouhodobé rány je velmi nepříjemný a pacientům značně komplikuje život. Jedná se o nemoc, která má tendenci se vracet, a tak je nutné začít s léčbou co nejdříve. Kdy byste měli zpozornět a vyhledat pomoc odborníka?

Zhoršuje se kvalita pokožky a její schopnost se hojit

Bércové vředy se objevují na dolních končetinách mezi kolenem a kotníkem, případně na chodidlech. Jejich vzniku většinou předchází hromadění krve v oblasti bérce. Vlivem špatné průchodnosti žil či tepen se zpomaluje průtok krve, která následně prosakuje do podkoží. Tím je narušena funkce pokožky a vzniká otok. Bércový vřed se pak často vyvine z malého kožního poranění jako je například běžná oděrka, štípanec od komára či škrábnutí.

Mezi prvotní příznaky patří zhoršení kvality kůže a ztráta ochlupení. Pokožka vysychá, praská a objevují se na ní šupinky. Vrstva kůže je neustále slabší a citlivější na poranění. Na nohách se začnou objevovat malé zarudlé či fialové skvrnky s tendencí se zvětšovat. Postupem času tyto flíčky vysychají a na jejich povrchu se vytvoří stroupek, který praskne a otevře se bércový vřed zasahující do podkoží. V případě, že se do rány dostane infekce, objeví se silný zápach. Bércové vředy se hojí velmi obtížně. Řadí se k tzv. chronickým ranám, jejichž hojení trvá zpravidla alespoň 6 týdnů.

Zvláště pokud máte od lékaře diagnostikovanou žilní nedostatečnost, buďte obezřetní i u zdánlivě banálních poranění kůže v oblasti bérce. Léčbě jakýchkoliv drobných ranek věnujte dostatečnou pozornost a snažte se zabránit infekci. Kůži udržujte čistou a vláčnou.

Vyvarujte se chyb při léčbě

Pokud se vám v oblasti bérce objeví rána, která ani po několika týdnech nevykazuje tendenci se hojit, vyhledejte bez odkladu lékařskou pomoc. V mnoha případech si pacienti nesprávným postupem léčby průběh nemoci zhoršují. S odborníkem je třeba konzultovat správný léčebný postup. To zahrnuje nejen péči o ránu samotnou (čištění a krytí), ale také například vhodný klidový režim, nošení kompresních podkolenek či podkládání nohou během spánku.

Stejně jako u jiných typů ran, je i u bércových vředů klíčové zabránit infekci. Nedílnou součástí péče je tak čištění a podpora okysličení rány. Prvním krokem ošetření by tedy mělo být vyčištění a zvlhčení rány pomocí oplachového roztoku *Granudacyn, který sníží množství bakterií v ráně během jedné minuty. Dalším krokem je okysličení, protože proces hojení se vyznačuje mj. zvýšenými nároky na spotřebu kyslíku. Pokud není rána dostatečně okysličená, hojení je velmi pomalé, nebo dokonce neprobíhá vůbec. Okysličující sprej *Granulox je určen speciálně pro léčbu chronických ran. Díky obsahu hemoglobinu dodává do rány potřebný kyslík a tím významně urychluje proces hojení a přispívá ke snížení bolestivosti až o 70%. Posledním krokem základního ošetření rány v oblasti bérce je aplikace krytí. To by kromě dobrých absorpčních vlastností mělo mít také antimikrobiální účinek. Tyto požadavky splňuje gelující krytí *Exufiber Ag+, které prokazatelně likviduje 99% bakterií do 24 hodin a výrazně tak snižuje riziko infekce.

Vzhledem k tomu, že bércové vředy mají tendenci se vracet, je dobré prevenci nepodcenit. V případě, kdy se onemocnění přeci jen objeví, je třeba co nejdříve vyhledat odbornou pomoc a poté se řídit doporučeními lékaře.

*Před použitím si pozorně prostudujte návod k použití.

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům, a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.

Rozumím