Léčba vážných popálenin je běh na dlouhou trať

Nejspíš sami víte, že i drobná popálenina se hojí nejméně několik dní a na památku po ní může zůstat jizvička. Rozsáhlé a vážné popáleniny se řadí mezi velmi nebezpečná a život ohrožující zranění. Jak se léčí těžké popáleniny a proč je s nimi bezpodmínečně nutné vyhledat pomoc lékaře?

Popáleniny obecně vznikají kontaktem kůže se zdrojem tepla, kterým může být rozpálená plocha, oheň, elektrický proud, horká voda či pára nebo chemikálie. Podle rozsahu a závažnosti se popáleniny dělí do 4 stupňů. O tom, jak odhadnout jednotlivé stupně konkrétního zranění se dočtete v tomto našem článku. Těžší popáleniny II. a také všechny III. a IV. stupně by měl vidět lékař, který odborně stanoví vhodný postup léčby. U rozsáhlých a těžkých popálenin představuje léčení fyzicky, psychicky i časově náročný proces, který může trvat i po několik let. Období léčby se dělí do tří hlavních fází:

    1. Popáleninový šok
    1. Akutní nemoc z popálení
    1. Rehabilitace

Popáleninový šok – nebezpečí, které nemusí být vidět

U všech vážnějších popálenin nastává ihned po úrazu období tzv. popáleninového šoku. Dochází k němu při úrazu zasahujícího od 15–20 % povrchu těla u dospělého a od 5–10 % povrchu těla u dítěte. Hlavní příčinou rozvoje popáleninového šoku je velká ztráta tekutin a narušená funkce prokrvení orgánů. Hlavní nebezpečí spočívá v tom, že se při popáleninovém šoku snižuje propustnost cévních stěn. Následkem toho dochází k masivnímu úniku intravaskulární tekutiny do prostoru mimo cévní řečiště a následně k úbytku až 40 % objemu cirkulující krve. Orgánům a dalším tkáním se tak přestane dostávat okysličené krve.

Všechny vážné a rozsáhlé popáleniny musí být zhodnoceny a ošetřeny lékařem, který je schopen odborně posoudit také závažnost popáleninového šoku. Velké riziko totiž spočívá v tom, že popáleninový šok nemusí být na první pohled zřejmý. Pacient může být například schopen normální komunikace, chůze a dalších běžných úkonů, což může budit dojem, že stačí poskytnout první pomoc při popálení. V jeho těle ale začnou ihned po úrazu probíhat procesy, které mohou vést až k úmrtí. Popáleniny proto nikdy nepodceňujte a pokud si ohledně jejich závažnosti a rozsahu nejste jisti, vyhledejte odbornou pomoc.

Popáleninová nemoc – na řadě je léčba popálenin

Období popáleninového šoku nastává ihned po úrazu a trvá zhruba 2 až 3 následující dny. Po jeho odeznění nastává fáze akutní nemoci z popálení. Jejím hlavním cílem je úspěšná léčba popálených tkání tak, aby pro pacienta měl úraz co nejmenší následky. Součástí této fáze je odstraňování odumřelého povrchu či prevence a léčba infekce. Uplatňují se také postupy chirurgické terapie jako je například transplantace kůže. Kromě léčení ran spadá do fáze akutní popáleninové nemoci také boj s různým komplikacemi, které mohou nastat například vlivem infekce (například otrava krve, zápal plic, zánět močových cest apod.). Toto období ukončuje teprve kompletní obnova kožního krytu. V případě vážných popálenin u dětí trvá tato fáze roky, protože kvůli růstu dětské těla je třeba pravidelně provádět kožní transplantace. Transplantovaná kůže totiž narozdíl od té přirozené neroste.

Terapie může trvat i roky

Po zahojení popáleninových ran přichází zdaleka nejdelší období léčby popáleninového traumatu: rehabilitace. Tato fáze vyžaduje velké nasazení a spolupráci pacienta i jeho blízkých a rodiny. O pacienta pečují specialisté různých lékařských oborů od plastické chirurgie přes fyzioterapeuty až po psychology. Součástí této fáze je dostatečná péče o zasaženou pokožku (promašťování krémy, zvýšená hygiena apod.), dlahování, polohování, kompresivní léčba jizev a také intenzivní aktivní i pasivní rehabilitace. Proces rehabilitace po popáleninách vyžaduje velmi individuální přístup ke každému pacientovi. Závažné následky těžkých popálenin mají nejen fyzický charakter, také také psychický a sociální.

Těžké a rozsáhlé popáleniny jsou zranění, která vyžadují náročnou a dlouhodobou léčbu na specializovaných pracovištích. Kromě poúrazové péče o popálené plochy je součástí léčebného procesu také psychologická a sociální terapie. Cílem je, aby šrámy na těle i na duši pacienta byly co nejmenší. Drobné a lehčí popáleniny bývají většinou velmi bolestivé, ale nikoliv už život ohrožující. Pokud si o stupni, rozsahu a závažnosti popáleniny nejste jisti, je nezbytné kvůli riziku komplikací při léčbě a rozvoji popáleninového šoku vyhledat pomoc lékaře.

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům, a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.

Rozumím