Léčba chronických ran je náročná na čas i finance a pro pacienty představuje značně bolestivý proces. Nejrůznější studie a výzkumy již mnohokrát prokázaly, že velkým pomocníkem při léčbě chronických ran je kyslík. Až donedávna bylo v rámci tzv. kyslíkové terapie nutné, aby pacient trávil čas ve speciální kyslíkové komoře. S naším inovativním hemoglobinovým sprejem *Granulox může léčbu kyslíkovou terapií postoupit každý a to přímo v pohodlí domova!
Hojení ran je přirozený proces, kterým organismus reaguje na vznik ran, tedy poškození kůže a podkožních tkání. Proces hojení akutních ran probíhá v několika fázích, které na sebe navazují a překrývají se:
První tři výše uvedené fáze trvají v rámci normálního procesu hojení do 4 týdnů. Pokud je normální hojící proces z nějakého důvodu narušen a rána se ani po 4 týdnech nehojí ani v případě adekvátní léčby, stává se z akutní rány chronická.
Nejčastější příčinou vzniku chronické rány je infekce a základní stav pacienta (věk, obezita, přidružená onemocnění, imunitní systém, hygiena, výživa apod.). Mezi chronické rány se řadí dekubity (proleženiny a prosezeniny), bércové vředy, diabetické vředy a nehojící se pooperační rány. Příčiny vzniku a symptomy uvedených druhů chronických ran jsou různé. K jejich společným znakům ovšem patří to, že je péče o ně často zanedbávána nebo k ní dochází až se značným zpožděním. Chronické rány jsou přitom velmi nepříjemná a bolestivá poranění, která mají značný negativní vliv na kvalitu života pacientů. Navíc je jejich léčba finančně i časově náročná.
V procesu hojení ran hraje naprosto nezastupitelnou roli kyslík. Podle klinických studií nemá špatně okysličená rána prakticky šanci na úspěšné vyhojení. Zjištěno bylo také to, že 97 % nehojících se ran vykazuje nízkou hladinu kyslíku. Kyslík je důležitý pro úspěšný průběh každé fáze hojení a jeho nedostatek vede v prodloužení hojení, a dokonce může mít za následek jeho úplné zastavení.
Význam kyslíku při hojení ran byl již dostatečně vědecky prokázán, a tak se dnes pro léčbu chronických ran využívá kyslíková terapie (oxygenoterapie). V rámci té pacient pobývá ve ocelovém zařízení zvaném hyperbarická komora. V komoře inhaluje pacient 100% kyslík za zvýšeného atmosférického tlaku, a tím dochází k řadě příznivých účinků. Z hlediska hojení ran zvyšuje kyslíková terapie účinnost bílých krvinek a také některých antibiotik, která bojují s infekcí. Dále způsobuje inhalace kyslíku stažení cév, což snižuje průtok krve a redukuje otok. Kyslík také podporuje hojení dlouhodobě otevřených ran a tvorbu granulací. Nevýhodou kyslíkové terapie ovšem je, že probíhá v hyperbarické komoře, tedy speciálním zařízení, které má omezenou kapacitu a pacient tam musí docházet. Dobrou zprávou ale je, že na tento problém dnes již známe řešení – je jím lokální kyslíková terapie.
Na principu kyslíkové terapie funguje náš okysličující sprej *Granulox. Účinnou složkou je zde červené krevní barvivo hemoglobin, který do tkání dokáže transportovat kyslík. Právě na této vlastnosti spočívá unikátní mechanismus *Granulox. Molekuly kyslíku dopravuje přímo do lůžka rány, čímž dochází k podpoře a urychlení hojení.
Mechanismus působení *Granuloxu se dá popsat tak, že ve spreji obsažený hemoglobin začne ihned po aplikaci vychytávat a následně do své struktury vázat kyslík z okolního vzduchu. Takto obohacený hemoglobin pak proniká do lůžka rána, kam molekuly kyslíku dopravuje. Obrovskou výhodou *Granuloxu je, že jedna molekula hemoglobinu k sobě může kyslík vázat opakovaně, a tak je schopna okysličující proces provést několikrát za sebou.
Zvýšení množství kyslíku v ráně má za následek urychlení procesu hojení a to i u stagnujících ran. Okysličující sprej *Granulox prokazatelně:
Jedno balení okysličujícího spreje *Granulox (12 ml) vydrží asi na 3 měsíce léčby chronické rány (může se lišit v závislosti na velikosti rány). Již od července 2022 je *Granulox nově v úhradách zdravotních pojišťoven, což zpřístupňuje unikátní lokální kyslíkovou terapii velkému množství pacientů.
*Před použitím si pozorně prostudujte návod k použití.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím