S přibývajícím věkem a působením dalších faktorů se pokožka mění a postupně ztrácí vláčnost a vyživení. Vrstva kůže je stále tenčí a tím a náchylnější k mechanickým poraněním. Zvláště senioři se potýkají s problémem tzv. pergamenové kůže. Jedná se o traumatické rány způsobené působením mechanických sil na křehkou kůži, která se podobá papíru či pergamenu. Poranění mohou mít různou hloubku i rozsah. Ve více než 50 % případů se následně vyvinou do stavu chronických ran. Kdo je vznikem pergamenové kůže nejvíce ohrožen a jak se o ni starat?
Lidské tělo produkuje postupem času stále méně bílkovin kolagen a elastin, které dodávají pokožce sílu a pružnost. Kromě narůstajícího věku přispívají ke snižování množství těchto živin v organismu také působení slunečního záření, nezdravý životní styl (kouření, pití alkoholu) a užívání některých léků. Stav, kdy je pokožka čím dál tenčí, křehčí a zranitelnější, nazýváme permanenová, nebo také papírová kůže. Zvláště náchylní jsou k jejímu vzniku senioři s chronickou žilní nedostatečností. Nejčastěji vzniká pergamenová kůže na horních končetinách (z téměř 80 %)
Více než polovina poranění pergamenové kůže přechází do stavu infikované chronické rány. Jde tedy o velmi bolestivá zranění, která se obtížně a dlouho hojí. Dochází také ke snížení kvality života pacientů a případně a k nutnosti více péče o personálu ve zdravotnických a nemocničních zařízeních. Stejně jako i jiných typů chronických ran je i v tomto případě žádoucí vzniku jakýchkoliv poranění kůže předcházet.
Kromě snížení objemu se pergamenová kůže vyznačuje také ztrátou vlhkosti. Základem prevence vzniku pergamenové kůže je tak pravidelná hydratace suché pokožky. Krém *Epaderm Cream je určen pro ošetření velmi suché a citlivé pokožky. Kůži dlouhodobě zvláční a zároveň se rychle vstřebává a nezanechává mastný film. Při pravidelné hydrataci pokožky dvakrát denně se riziko vzniku pergamenové kůže snižuje až o 50 %.
Nedílnou součástí snížení pravděpodobnosti vzniku ran je samozřejmě opatrnost před jakýmikoliv zraněními včetně drobných škrábanců, oděrek či popálenin. Osoby s pergamenovou kůží by tedy neměli nosit šperky či dlouhé nehty. Další ochranu poskytuje nošení vhodného oblečení, tedy ideálně s dlouhými rukávy a nohavicemi. Zdraví pokožky podpoří také přiměřené množství pohybové aktivity, což stimuluje prokrvení a snižuje nadměrné množství tlaku na konkrétní partie. Velmi důležitou roli hraje také výživa a dostatečná hydratace. Strava by měla být bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky, které podporují zdraví kůže. Dále je potřeba dbát na dostatečný pitný režim.
Vzniku pergamenové kůže nelze v některých případech zabránit, protože se jedná o následek přirozených změn během stárnutí pokožky. Jakákoliv drobná poranění na pergamenové kůži se nesmí podceňovat a ideální je jim předcházet péčí o pokožku i vhodným životním režimem.
*Před použitím si pozorně prostudujte návod k použití.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím