Se zvyšujícím se podílem starších lidí v populaci je výskyt některých nemocí stále častější. Jedním z těchto onemocnění jsou bércové vředy, kterými v trpí až 3% lidí starších 65 let. Jaké jsou hlavní příčiny vzniku bércových vředů a existuje nějaká prevence?
Název bércových vředů je odvozen od partie, kterou postihují. Oblast bérce se nachází mezi kolenním a hlezenním kloubem, tedy mezi kolenem a kotníkem. Bércové vředy jsou typem chronické a dlouhodobé otevřené rány se sklonem k recidivě. Při tomto kožním defektu dochází k rozkladu tkáně, v krajním případě může dojít až k jejímu odumření – nekróze.
Příčinou vzniku bércových vředů je nejčastěji onemocnění žilního nebo tepenného systému v rámci oběhové soustavy. Existují dva základní typy bércových vředů:
Pravděpodobnost vzniku bércových vředů se zvyšuje s přibývajícími lety. Častěji jsou ohroženy ženy, u kterých může mít dále negativní vliv užívání hormonální antikoncepce a také těhotenství. Bércové vředy sice nejsou dědičné, ale dědí se některé předpoklady, které k jejich vzniku přispívají. Jedná se především o dědičnou dispozici pro vznik tzv. křečových žil či k poruchám žilního systému. Dalšími rizikovými faktory vzniku bércových vředů jsou například kouření, obezita a zaměstnání s přemírou sezení či naopak stání.
Žilní nedostatečnost, která rovněž patří k faktorům zvyšujícím riziko vzniku bércových vředů, postihuje asi polovinu dospělých v západní civilizaci. Souvisí to především s životním stylem s nedostatkem pohybu. Problematická jsou dále jak typická sedavá zaměstnání, tak povolání s dlouhým stáním (prodavačky, kadeřnice, kuchaři atd.).
Ačkoliv mnohé faktory zvyšující pravděpodobnost vzniku bércových vředů ovlivnit nemůžeme, existují i preventivní postupy, které riziko nemoci významně snižují. Páteří prevence jsou v tomto případě pravidelný pohyb, přiměřená hmotnost, vyvážená strava, dostatek tekutin a nekuřáctví. Dále je vhodné omezit dlouhé sezení i stání. Správné fungování oběhového systému podpoříte také tím, když si budete během spánku nohy podkládat například dekou tak, aby byly výš než srdce. Pokud patříte do rizikové skupiny pacientů, doporučuje se nošení elastických či kompresních punčoch, které zabrání otokům a podpoří funkci žil.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím