Hluboká rána může být středně i velmi závažné poranění. Nejčastěji je způsobena ostrým předmětem a poškození se netýká jen povrchu kůže, ale sahá i do podkožního vaziva či do struktur pod kůží (svaly, cévy, kosti, ...). Hluboká rána je bolestivá a může silně krvácet, proto ve většině případů vyžaduje lékařskou pomoc.
Nejprve zjistěte, jak závažná rána je.
Je rána hluboká, ale nevidíte kost či sval? To je dobré znamení a nejspíš bude stačit ošetření bez lékařské pomoci.
Nejprve ránu dobře omyjte po dobu 5 - 10 minut s použitím čisté vody a mýdla. Pokud je v ráně přítomen cizí předmět (sklo), nebo ji způsobilo zvíře, tak raději lékaře navštivte. Z rány se nesnažte vytáhnout nic, co nepůjde spláchnout vodou, mohlo by to ránu ještě zhoršit.
Poté tlakem zastavte krvácení, a to tak, že vezmete sterilní obvaz či hadřík a jemně ho budete tlačit na ránu alespoň 15 minut. Pokud i po této době rána krvácí, vydejte se k lékaři.
Podařilo se vám krvácení zastavit? Aplikujte na ránu antibiotickou mast a obvažte ji obinadlem či jiným vhodným krytím. Rána by měla být udržovaná v čistotě, krytí měňte 1x až 2x za den.
Vidíte sval nebo kost? V tom případě bude rána potřebovat zašít a návštěvě lékaře se nevyhnete.
Před cestou k lékaři či příjezdem sanitky ránu ošetřete. Nejprve ji opláchněte čistou vodou, tím se odstraní případné nečistoty. Nepoužívejte peroxid, alkohol ani nic dalšího. Vhodné jsou naopak oplachové roztoky na ránu.
Pokud v ráně zůstal kousek skla či jiného předmětu, který se nevymyl proudem vody, hlavně do rány nijak nerýpejte ani nesahejte, předmět ponechte v ráně, lékař si s ním poradí.
Následně na ránu dejte sterilní obvaz (či hadřík) a přitlačte. Na ránu je důležité vyvíjet tlak, dokud se nedopravíte k lékaři.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím