Vhodně zvolená metoda léčby rány je důležitá. Urychlí totiž proces hojení a dá se díky ní zabránit nepříjemnostem jako je sekundární infekce, mokvání či jizva.
Základem léčby je u ran samozřejmě správné krytí. Podle typu rány se používají náplasti, gázy a netkaný textil, fixační náplasti a obinadla, ve vážnějších případech také super absorpční krytí.
Pro podporu rychlého hojení ran se také používají moderní metody jako podtlaková a kyslíková terapie.
Vysoce účinným a moderním způsobem léčby ran je takzvaná vlhká terapie, při které se využívá krytí, které v ráně udržuje ideální vlhké prostředí. Tím dochází k podpoře granulace a epitelizace rány. Vlhká terapie má však i další výhody - udržuje stálou teplotu, chrání před sekundární infekcí, při převazech není rána traumatizovaná a také se lépe odvádí exsudát.
K vlhké terapii se používá celá řada produktů, jejichž výběr vždy závisí na aktuálním stavu rány. Jsou to např. pěnové náplasti se silikonem, hydrovlákna a algináty, antimikrobiální krytí, kontaktní vrstvy i gely a oplachové roztoky.
V případě, kdy pacienta trápí specifický druh ran - proleženiny, je možné využít k jejich léčbě kromě vhodného krytí také antidekubitní polohovací pomůcky. Není bez zajímavosti, že některé typy pěnových náplastí se silikonem se kromě hojení proleženin významně osvědčují i v prevenci jejich vzniku.
Ve všech případech a u většiny druhů rán je důležitá také péče o pokožku, která by neměla být vysušená, ale hydratovaná.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím