Vlhké hojení patří mezi moderní metody ošetření ran a oblíbené bylo už ve starověku, kdy odhalili jeho antibakteriální účinky.
Mezi produkty, které se používají při vlhkém hojení ran patří gely a oplachové roztoky s hojivým účinkem. Rozdíl mezi nimi je především v tom, že roztoky se používají k čištění a zvlhčení rány, gely pak následně pro urychlení a podporu hojení, udržení vhodné vlhkosti rány a pH i jako bariéra proti infekci.
Gely (též amorfní gely či hydrogely) se používají jako podpora hojení, zamezují vzniku jizvy a také pomáhají udržet ránu vlhkou. Jejich další výhodou je, že snižují bolestivost a mají zklidňující účinek.
Gely a hydrogely lze použít u drobných poranění, zánětlivých projevů i chronických a závažnějších ran. Konkrétně například při léčbě odřenin, puchýřů, popálenin, řezných ran, bércových vředů, dekubitů, pooperačních jizev, akné či aftů. Naopak se nehodí pro infikované rány či rány s velmi silnou sekrecí.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím