Bércový vřed patří mezi nejčastější chronické rány a jedná se o poškození kůže, které může zasahovat do různé hloubky podkožních tkání. Objevuje se v oblasti bérce. Tak se označuje část dolní končetiny, která se nachází mezi kolenem a kotníkem, spadá sem tedy i lýtko. Pravděpodobnost výskytu bércového vředu se zvyšuje s věkem.
Kůže se v místě projevu ztenčuje, je suchá, zarudlá a může se objevit také ekzém, který je doprovázen svěděním a otok. Vzniklý defekt má zpravidla ohraničení s rovnými okraji a na pohled je secernující (vlhký). Bércový vřed se často objevuje na vnitřní straně kotníku, ale může se projevit i na jiné části bérce, někdy dokonce dochází k projevům po celém obvodu bérce. V místě postižení může dojít ke ztrátě ochlupení, hromadění pigmentu a častým příznakem je také bolest.
Příčina je většinou žilního původu. Vředy jsou v tom případě projevem žilní nedostatečnosti, kdy chlopně přichází o svou funkci a část krve propouští zpět. Tekutina z krve pak přestupuje do podkoží a tím se začne tvořit otok, který naruší výživu kůže. Pak už stačí, aby se kůže poranila, odřela či přišla do kontaktu s infekcí a objeví se bércový vřed. Vzniknout však někdy může i bez předchozího poranění.
Toto onemocnění řadíme do kategorie chronických ran. Ty vyžadují dlouhodobou léčbu a často u nich dochází k recidivě. Pokud je za vznikem bércového vředu nedostatečný odtok krve v noze, je základem léčby předejít mu. Toho docílíte fyzickou aktivitou (chůze, jízda na kole, cviky na dolní končetiny) a zdravou životosprávou. Důležitá je také místní léčba, která spočívá ve vhodném krytí, které napomáhá hojení vlhkých ran. Využívá se též kompresní terapie elastickou bandáží a manuální masáž okolí rány.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím