Tržné, řezné rány a odřeniny - léčba a informace

Mezi akutní rány patří mechanické a traumatické rány, které většinou mají svou příčinu uvedenou v názvu. Patří sem řezné, sečné, tržné, bodné, střelné a zhmožděné rány, ale také rány způsobené kousnutím.

Co mechanické a traumatické rány způsobuje?

Podle názvů uvedených druhů ran je zřejmé, že většinou se jedná o rány, které zavinil někdo jiný (např. pokousání zvířetem, střelná rána), nebo byly způsobené vlastní neopatrností (řezná či tržná rána).

Jak mechanické a traumatické rány vypadají?

Tvar rány se liší podle původu.

  • Řezná rána způsobená ostrým předmětem má hladké ostré okraje, u tupého předmětu jsou okraje nerovné. Nejhlubší je rána uprostřed a je doprovázena krvácením a bolestí.

  • Tržná rána má nerovný okraj, je nepravidelná a často bývá jen povrchová.

  • Bodná rána je často úzká a hluboká, má tvar v závislosti na předmětu, který ji způsobil. Někdy může sahat až na kost či zasahovat orgány a tělní dutiny.

  • Střelná rána se dělí na průstřel (pokud střela z těla i vyšla), nebo zástřel (pokud střela z těla nevyšla).

  • Sečná rána má většinou stejnou hloubku po celé délce a obloukový tvar.

  • Zhmožděná rána je častá v kombinaci s tržnou ránou. Projevuje se zhmožděním, odřeninami a podlitinami.

  • Rána kousnutím má nepravidelný tvar a může u ní dojít k poraněním měkkých tkání.

Jak mechanické a traumatické rány léčit?

Pokud je rána pouze povrchová, její ošetření zvládnete sami doma. Pokud je rána však hluboká, anebo hrozí riziko infekce (např. u pokousání) určitě navštivte lékaře. Základem je dezinfekce rány a vhodné krytí, které je pravidelně obměňováno.

Hojení akutních rán má 4 fáze.

1. fáze: Dochází ke "slepení" rány fibrinem, následné zánětlivé reakci a uvolnění exsudátu (označuje tekutiny, bílkovin a krevní buňky, které se uvolňují z cévního řečiště jako projev zánětu).

2. fáze: Do 24 hodin se rána postupně čistí od případných mikroorganismů a poškozených tkání díky buněčným elementům.

3. fáze: Během dalších 24-48 hodin dochází ke stimulaci poraněné tkáně, která se následně začne hojit. Množí se v ní buňky produkující kolagen, tím dochází k pevnému spojení okrajů rány.

4. fáze: Po zhruba 7 dnech odezní zánětlivá reakce, funkce kůže začíná být obnovena a tvoří se jizva. Postupné zacelení kůže může trvat několik dalších měsíců až let.

Produkty

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům, a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.

Rozumím