Proleženiny, které se odborně označují jako dekubity, patří mezi chronické rány. Trpí jimi převážně pacienti, kteří jsou dlouhodobě upoutaní na lůžko. Dochází totiž ke stlačení měkkých tkání, které se nachází mezi kostí a tvrdou podložkou, to má za následek nedostatečné prokrvování. A kvůli nedostatečně vyživované pokožce a svalům a především kvůli deformaci tkání dochází k jejímu odumírání a vzniku dekubitů.
Dekubity můžeme rozdělit do 4 stupňů.
Kromě těchto 4 stupňů jsou tu také dva další stupně, které nemají vyloženě číselné označení.
Jedná se o:
Proleženiny se mohou tvořit na jakékoliv části těla, ale zpravidla se objevují na místech, která mají menší tukovou vrstvu či svalovou tkáň. Jedná se o sedací kosti, vnější kotníky, oblast nad křížovou kostí a paty. Dekubity se mohou objevovat také v závislosti na tom, v jaké poloze pacient často leží.
Pokud člověk dlouho leží či sedí dochází ke stlačení měkkých tkání, které se ocitají mezi kostí a tvrdou podložkou. Oblast se dostatečně neprokrvuje, v důsledku toho dochází k deformacím, nedostatečnému vyživení pokožky a svalů (živinami a kyslíkem), následuje odumírání tkáně.
Příčinou vzniku dekubitů je tedy především omezená pohyblivost pacienta (zvláště pokud je dlouhodobě upoután na lůžko), ale také intenzita a doba působení tlaku a tzv. střižných sil, které působí na pokožku. Důležitý je i celkový stav pacienta, jeho další onemocnění a to, jak je jeho organismus odolný vůči tlaku. Podstatná je také váha, protože u pacientů s nadváhou, nebo naopak podvýživou dochází ke vzniku proleženin snadněji. Roli hraje i vlhkost a teplota okolního prostředí, resp. pokožky.
Pokud už se proleženina vytvořila, je důležité odstranit tlak, který je na postiženou oblast vyvíjen, zabránit či vyléčit infekci a podpořit granulaci a epitelizaci. K tomu dopomůže vhodné krytí.
Důležitá je taktéž správná výživa, pacient by měl zvýšit příjem bílkovin. Zaměřte se i na prevenci, která spočívá ve správném polohování pacienta, zpravidla každé 2 hodiny a přiměřené fyzické aktivitě. Vhodné jsou speciální antidekubitní podložky a matrace a ideální teplota vzduchu (kolem 23 °C).
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím