Rány v onkologii jsou označovány jako maligní rány a řadíme je mezi chronické. Tyto nehojící se rány a rozsáhlé kožní defekty se objevují u některých onkologických pacientů, především u těch se zhoubným nádorem (např. prsu, plic, vaječníků, hlavy, krku, ...).
Nejprve se na kůži objeví tvrdé místo tzv. zatvrdnutí, které následně zčervená a začne se na něm rozvíjet nekróza. Dalším příznakem je svědění kolem rány, ale také bolest, hnisání a krvácení rány doprovázené zápachem.
Příčin, které mohou za vznik maligních ran u onkologických pacientů je hned několik.
Tím, jak nádor roste, dochází k narušení kožních a lymfatických cév a okolních tkání. Neproudí do nich dostatek živin a kyslíku a tím dochází k odumírání tkáně.
Léčba maligních ran se zaměřuje především na léčbu symptomů, esteticky přijatelné krytí rány a prevenci, aby nedocházelo k dalšímu zhoršení rány. Ve většině případů tohoto druhu ran však bohužel není možné spoléhat na to, že se ráda zcela zahojí.
Při léčbě se klade důraz také na prevenci krvácení a nadměrné sekrece, a to za použití vhodného krytí. To by mělo být ze savého materiálu, být nepřilnavé a v případě krvácející rány by mělo držet vlhké prostředí.
Při léčbě nádorových onemocnění je častou léčbou právě ozařování. To má řadu výhod, ale také plno nežádoucích účinků. Poškození kůže je jedním z nich.
Nejčastějším projevem je radiodermatitida, kterou dělíme na několik stupňů dle závažnosti. Při lehčím stupni je kůže zarudlá a svědí. Při vyšším stupni pak dochází ke ztrátě ochlupení v místě ozařování, ale také k tvorbě puchýřů a vředů, které mokvají a špatně se hojí.
Jak o kůži s radiodermatitidou pečovat? Noste volný oděv, vyhýbejte se mechanickému poškození kůže, slunci, parfémům a kosmetice, která kůži vysušuje. Naopak pokožku promazávejte vhodnými krémy a mastmi, aby byla dostatečně hydratovaná.
Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Rozumím