Vředy na diabetické noze - léčba a informace

Syndrom diabetické nohy, někdy označovaný jen jako diabetická noha, je velmi častá komplikace objevující se u diabetických pacientů (cukrovkářů). Jedná se o defekt (infekci, vřed či destrukci) hlubokých tkání nohy způsobený postiženým nervů a cév. Tento syndrom může vzniknout ze dvou příčin, a to buď jako diabetická neuropatie nebo ischemická choroba. Nejtěžší formou této choroby je pak právě diabetický vřed, který vyžaduje náročnou léčbu. V horších případech může vést až k nutnosti končetinu amputovat.

Jak se vředy na diabetické noze projevují?

Důležité je zmínit, že vředy nejsou jediným projevem diabetické nohy. Mezi časté projevy patří i odřeniny, puchýře a praskliny. Příznaky se také liší podle toho, zda je příčinou nemoci diabetická neuropatie či ischemická choroba.

V prvním případě se jedná o změnu vnímání. Nemocný totiž ztrácí cit v nohách a v postižené oblasti tak nemusí vnímat teplo, chlad, vibrace ani bolest. V důsledku toho často ani neví, že se u něj onemocnění projevuje, protože kožní léze necítí (resp. nepociťuje bolest). Vředy se v tomto případě nachází na chodidlech a v místech kostních prominencí.

V případě, že je příčinou ischemická choroba dolní končetiny, při které nejsou končetiny dostatečně prokrvené, bývají vředy velmi bolestivé. Objevují se především na patě, hraně nohy a špičkách prstů. Projevem, který vředům může předcházet, nebo se projevit spolu s nimi je nafialovělá barva kůže a to, že je kůže na dotek chladná.

Dojít může i k tomu, že se obě zmiňované příčiny zkombinují.

Co vředy na diabetické noze způsobuje?

Příčiny vzniku vředů na diabetické noze lze rozdělit na dvě - diabetická neuropatie a ischemická choroba dolních končetin.

V případě diabetické neuropatie dochází k tomu, že má pacient dlouhodobě zvýšenou hladinu cukru v krvi. V důsledku toho je poškozena funkce a struktura periferních nervů. Ty je možno rozdělit na 3 druhy, a to podle typu nervových vláken.

Senzorická neuropatie je nejčastější a dochází při ní ke ztrátě citlivosti v noze. Postižený tedy necítí bolest, chlad, teplo, tlak ani vibrace. Motorická neuropatie vede k otlakům a oslabení i zkracování svalstva. Vegetativní neuropatie zase vede k tomu, že se kůže méně potí, čímž ztrácí pružnost a je náchylnější ke vzniku prasklin.

Při ischemické chorobě dolních končetin dochází k poškození cév i jemných vlásečnic v důsledku nedostatečného prokrvení. Častou příčinou bývá kornatění tepen, které zužuje či zcela uzavírá tepny a zamezuje tak přítoku krve. Když tkáň nedostane dostatek kyslíku a živin, nemůže správně probíhat ani její hojení a navíc je náchylnější k poranění. Celou situaci můžete ještě zhoršit popálením, otlakem (např. z nepadnoucí obuvi) či plísňovou infekcí.

Jak se vředy na diabetické noze léčí?

Důležitým krokem je určit rozsah poškození cév a nervů. K tomu lékaři využívají sérii testů a zobrazovacích vyšetření jako je například duplexní sonografie. Odhalit se musí také přesná příčina diabetické nohy. Léčba následně spočívá v odstranění příčiny - především jedná-li se o cukrovku, vysoký krevní tlak či cholesterol. Zlepšení vašeho stavu pomůže také zdravý životní styl (vhodná strava, omezení kouření) a omezení všeho, co by mohlo diabetický vřed dráždit jako je dlouhé postávání, nevhodná obuv tlačící na defekt. Můžete dostat speciálně tvarované boty, které odlehčují postižené místo, berle či invalidní vozík, abyste nějakou dobu na nohu příliš nenašlapovali.

Podstatné je také ošetření samotného vředu - čištění rány, odstraňování nekróz, podpora granulace a udržení vlhkého prostředí. Svou roli hraje i nepřilnavé kontaktní krytí.

Produkty

Vstupujete na stránky, které jsou určeny zdravotnickým odborníkům, a nikoliv laické veřejnosti.

Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ dále potvrzujete, že jste se seznámil/a s riziky, jimž se jiná osoba než odborník, vystavuje, pokud vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.

Rozumím